TOP 5 SUPLEMENTET DITORE

Vitaminat dhe lëndët ushqyese kanë qenë rreth e rrotull për shekuj për të ndihmuar në përmirësimin e jetës së përditshme, për të qetësuar sëmundjet dhe për të na ndihmuar të ndihemi më mirë. Me një histori kaq të gjerë, mund të mos jetë për t’u habitur që numri i madh i suplementeve për të zgjedhur mund të jetë krejtësisht dërrmues në shikim të parë, veçanërisht nëse jeni i ri për t’i përfshirë ato në rutinën tuaj.Për të ndihmuar në zvogëlimin e disa prej suplementeve më të mira për t’u marrë për fillestarët, nutricionistia Britta Sather na dha rekomandimet e saj.

1. Probiotikët (Ultimate 16 Strain Probiotic with FOS)

Një nga suplementet më të mira për fillestarët në fakt fokusohet në shëndetin e zorrëve. Nëse nuk kërkoni posaçërisht mbështetje për shëndetin e tretjes, probiotikët mund të duken si një shtesë e çuditshme në rutinën tuaj të përditshme. Megjithatë, në një nivel biologjik ka shumë kuptim pasi probiotikët ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit mikrobik në zorrët tona, të cilat janë të lidhura drejtpërdrejt me shëndetin tonë të përgjithshëm. Kjo e bën ruajtjen e një mikrobiome të shëndetshme vendimtare për mirëqenien totale. Për shembull, 70-80% e qelizave tona imune janë të vendosura në zorrët tona. Forcimi i imunitetit është një zakon i mirë për jetën e përditshme, por nëse jeni në lëvizje të vazhdueshme, jashtë dhe brenda vendit , mund të vazhdoni të ndiheni më mirë kudo që të shkoni. Përtej tretjes dhe mbrojtjes imune, ekuilibri mikrobial në traktin gastrointestinal mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e humorit dhe funksionit të trurit. Kjo është për shkak të një rrjeti të quajtur boshti zorrë-tru. Kjo formë unike e komunikimit lidh sisteme të shumta për të dërguar sinjale nga truri në zorrë për të koordinuar aktivitetet e zorrëve dhe për të ndikuar në disponimin, njohjen dhe mirëqenien mendore.

Kjo është një arsye më shum për t’i besuar zorrëve tuaja apo jo?

 2. Magnezi (Triple Magnesium Complex)

Ky mineral ofron shumë përfitime për jetën e përditshme. Magnezi vjen në shumë lloje dhe forma për ta bërë atë një zgjidhje të gjithanshme për të adresuar një sërë nevojash për mirëqenien, nga shëndeti i kockave, ndjenjat e ankthit dhe stresit deri tek mbështetja e gjumit. Nivelet e rekomanduara të marrjes ditore të magnezit janë 400 deri në 430 mg në ditë për burrat dhe 310 deri në 320 mg në ditë për gratë, megjithatë 15 deri në 20% e njerëzve nuk e plotësojnë këtë sasi. Magnezi është studiuar që forcon densitetin mineral të kockave si dhe ndihmon me dhimbjen e muskujve, duke e bërë atë një zgjedhje të favorshme për ata që kanë një mënyrë jetese aktive. Për shkak se magnezi vepron si një modulator i GABA-s (Acidi Gama-Aminobuturik), një neurotransmetues që qetëson sistemin nervor. Prandaj ky mineral është gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyer për të ndihmuar në qetësimin e ankthit, ngadalësimin e mendimeve dhe nxitjen e lodhjes para gjumit.Pavarësisht nga nevoja, magnezi është një shtesë e besueshme ditore.

3. Multivitamina (Just One Multi)

E përkryer për njerëzit e të gjitha moshave, multivitamina janë një mënyrë e mrekullueshme për të ndihmuar në plotësimin e boshllëqeve ushqyese në dietën tuaj të përditshme. Studimet e fundit sugjerojnë se një multivitaminë e përditshme madje mund të ngadalësojë rënien e lidhur me moshën deri në dy vjet. Multivitaminat janë jo vetëm një shtesë e shkëlqyer për rutinën e të rriturve, ato gjithashtu mund t’i ndihmojnë fëmijët të qëndrojnë të shëndetshëm ndërsa rriten. Ato janë shtesa të shkëlqyera në shumicën e dietave, por është e rëndësishme të theksohet se multivitaminat nuk zëvendësojnë frutat, perimet dhe ushqimet e tjera thelbësore të nevojshme për mirëqenien optimale.Na vjen keq, për të gjithë ata që shpresonin të hiqnin brokolin.

4. Omega-3

Një nga suplementet më të preferuara ditore të nutricionistëve tanë është Omega-3. Këto acide yndyrore janë studiuar gjerësisht dhe janë të njohur për potencialin e tyre për të mbështetur nivelet e triglicerideve, për të promovuar shëndetin e zemrës, si dhe për të përmirësuar aftësinë njohëse dhe performancën mendore.Ekzistojnë tre lloje kryesore të Omega-3:

 • Acidi eikosa-pentanoik (EPA) dhe
 • Acidi dokosa-hekzanoik (DHA), të cilat gjenden të dyja në peshk dhe vaj peshku ose në suplementet e vajrave vegane të algave.
 • Acidi alfa-linolenik (ALA) i cili gjendet në bimë si soja dhe farat e lirit.

Ndërsa rekomandohet të merrni pjesën më të madhe të Omega-3 nga ushqime të tilla si salmoni, toni, fasulet dhe farat chia. Plotësimi me këto acide yndyrore mund t’ju ndihmojë të shtoni disa përfitime të shëndetshme në jetën tuaj të përditshme.

5. Kalciumi (Kalcium me Vitamin D & K)

E fundit, por sigurisht jo më e rëndësishmja është kalciumi. Si minerali më i bollshëm në trup, kalciumi është përgjegjës për shumë funksione, nga ajo që përbën pjesën më të madhe të strukturës në dhëmbët dhe kockat tona deri tek mbajtja e indeve të forta dhe fleksibël.Ky mineral ofron disa përfitime të mëdha kur bëhet fjalë për forcimin e shëndetit të kockave, veçanërisht kur nuk jemi në gjendje të mbajmë sasinë e duhur të kalciumit në ditë.Shëndeti dhe integriteti i kockave është një fokus thelbësor për gratë ndërsa plaken, pasi dendësia e kockave mund të bëhet e dobët ose e brishtë me kalimin e kohës. Shtimi i një suplementi kalciumi mund të ndihmojë në ofrimin e ndihmës shtesë për mbajtjen e kockave të forta me kalimin e kohës, por sigurohuni që të kërkoni edhe ushqime të pasura me kalcium si qumështi, kosi dhe djathi.

Produkte të tjera të rekomanduara nga nutricionistët për t’u marrë

1.Disa zgjedhje të tjera të njohura për lëndët ushqyese të përditshme janë paketat e hidratimit, të cilat janë perfekte për këdo që përpiqet të pijë sasi të mjaftueshme uji gjatë ditës.

2.Proteina, e cila është e përkryer për zëvendësimin e vakteve, për të ndihmuar stërvitjet dhe për t’u siguruar që të përmbushni normën ditore të proteinave.

3.Vitamina D, e cila shoqërohet shumë me magnez dhe kalcium për një shëndet më të mirë të kockave ose kur nuk kemi mjaftueshëm diell.

Ka shumë suplemente të tjera të shkëlqyera që mund të ofrojnë përfitime të gjera për shëndetin tuaj dhe nevojat individuale të secilit person do të ndryshojnë, por ky mund të jetë një vend i mrekullueshëm për të filluar udhëtimin tuaj të përditshëm të mirëqenies. Çdo udhëtim për mirëqenien është unik, dhe pjesa e rëndësishme është fillimi. Këto rekomandime mund të jenë një hap i rëndësishëm për të filluar rutinën tuaj të suplementeve, por sigurohuni që të përfshini produkte që i përshtaten më mirë nevojave tuaja.

Burimet:

 1. National Library of Medicine. The Interplay between the Gut Microbiome and the Immune System in the Context of Infectious Diseases throughout Life and the Role of Nutrition in Optimizing Treatment Strategies. Read source
 2. Integrative Medicine: A Clinician’s Journal. The Gut-Brain Axis: Influence of Microbiota on Mood and Mental Health. Read source
 3. Recommended dietary amounts of magnesium: Mg RDA. National Center for Biotechnology Information. Read source
 4. An update on magnesium and bone health. Biometals. Read source
 5. Effects of Magnesium Supplementation on Muscle Soreness and Performance. Journal of strength and conditioning research. Read source
 6. Magnesium in neuroses and neuroticism. Magnesium in the Central Nervous System PubMed. Read source
 7. Effect of multivitamin-mineral supplementation versus placebo on cognitive function: results from the clinic subcohort of the COcoa Supplement and Multivitamin Outcomes Study (COSMOS) randomized clinical trial and meta-analysis of 3 cognitive studies within COSMOS. The American Journal of Clinical Nutrition. Read source
 8. Dose-response effects of omega-3 fatty acids on triglycerides, inflammation, and endothelial function in healthy persons with moderate hypertriglyceridemia. Am J Clin Nutr. Read source
 9. Effects of Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids on Brain Functions: A Systematic Review. Cureus. Read source
 10. The use of calcium and vitamin D in the management of osteoporosis. Ther Clin Risk Manag. Read source