SI TË PËRMIRËSONI SHËNDETIN MENDOR

Shëndeti mendor mund të mos jetë gjithmonë gjëja e parë që marrim parasysh kur bëhet fjalë për stilin tonë të jetesës.
Është e lehtë të kalojmë ditën duke u fokusuar në ngutje dhe nxitim në vend që të kontrollojmë veten dhe mënyrën se si ndihemi.
Kur nevojat tona për shëndetin mendor kalojnë të pakontrolluara, ato mund të kalojnë në nevojat tona të përditshme dhe mund të na lënë të ndihemi të lodhur.

Sidoqoftë, rritja e interesit për t’i dhënë përparësi shëndetit mendor mund të bëjë një ndryshim të madh kur bëhet fjalë për cilësinë e jetës sonë.
Ndryshimet e vogla në rutinat tona mund të çojnë në ndikime të mëdha që mund të na bëjnë të ndihemi më të lumtur dhe më të përmbushur.

Kur vendosni nevojat tuaja në radhë të parë, mund të zbuloni se jeni më në gjendje të ndiheni më mirë, të punoni më të mirën tuaj dhe të jetoni si versioni më i mirë i vetes suaj, në vend që të kaloni jetën tuaj të përditshme.

Ekzistojnë tre fusha të fokusit që ndikojnë drejtpërdrejt në mirëqenien mendore: gjumi, stresi dhe njohja. Kur marrim kohë për të praktikuar zakone më të shëndetshme që ushqejnë këto nevoja, ne jemi duke ndërmarrë veprimet e nevojshme për të jetuar më shëndetshëm duke filluar nga një themel shpesh i neglizhuar – mendja jonë.


Gjumi i qetë dhe shëndeti mendor

Ne të gjithë kemi pasur netë të shqetësuara ku kemi mbetur duke u rrotulluar.
Si ndiheni zakonisht kur nuk keni bërë gjumë të qetë?

Disa prej nesh kanë mbetur plotësisht të rraskapitur, duke e bërë çdo detyrë të vogël të duket si një vepër herkuliane dhe duke na bërë që të zvarritemi edhe me detyra të rëndësishme.
Për të tjerët, ne nuk jemi në gjendje të mendojmë drejt dhe nuk ndihemi mirë gjatë gjithë ditës.
Disa prej nesh janë thjesht nervozë dhe nuk kanë durim me gjërat e vogla që zakonisht nuk na shqetësojnë.

Pavarësisht se si ju godet lodhja, kur nuk bëjmë gjumë të qetë, shëndeti ynë mendor ndikohet.

Fondacioni i Shëndetit të Gjumit rekomandon që të rriturit e moshës 18-64 vjeç duhet të flenë 7-9 orë në natë.
Kur nuk bëjmë gjumë të qetë, trupat tanë krijojnë më shumë kortizol, një hormon i lidhur me stresin, i cili ndikon në disponimin, funksionin kognitiv dhe madje edhe gjumin më të mirë natën tjetër.

Nga ana tjetër, kur bëjmë gjumë të qetë, ne jemi në gjendje të kemi një përgjigje të shëndetshme ndaj stresit, disponimi ynë është më i ekuilibruar dhe kemi më shumë qartësi njohëse gjatë gjithë ditës.

Higjiena e gjumit të shëndetshëm është një pjesë e rëndësishme e gjumit që na nevojitet.
Duke e mbajtur dhomën tuaj të freskët, të errët dhe të qetë, do ta keni më të lehtë të bini në gjumë dhe të qëndroni në gjumë.
Ju gjithashtu mund të ndërtoni një rutinë nate që ju ndihmon të qetësoheni. Mund të bëni një dush të ngrohtë disa orë para gjumit, të lexoni një libër ose të dëgjoni muzikë relaksuese.

Megjithatë, një rregull i madh për këdo është të fikni çdo ekran ose burim të dritës blu të paktën 30 minuta para gjumit.
Drita blu mund të mashtrojë mendjen tonë që të mendojë se është ditë dhe gjithashtu ta mbajë të angazhuar, duke e bërë të vështirë të biesh në gjumë shpejt.

Ju gjithashtu mund të shtoni suplemente në mbrëmjen tuaj që mund t’ju ndihmojnë të qetësoni mendjen tuaj.
Kërkoni përbërës si kamomili, rrënja e valerianës, melatonin dhe 5-HTP për të ndihmuar në një gjumë më të mirë.

Menaxhimi i shëndetshëm i stresit dhe shëndeti mendor

Stresi ndonjëherë është i pashmangshëm dhe ndonjëherë mund t’i largojë plotësisht ditët tona.
Mund të na bëjë të shtrëngohemi nën presion, të ndihemi të pafuqishëm dhe gjithashtu mund të shkaktojë ndryshime fiziologjike si nivele më të larta të glukozës në gjakun tonë për shkak të niveleve të larta të kortizolit.

Shoqata Amerikane e Psikologjisë gjithashtu përmend se stresi mund të ndikojë në aspekte të shumta të mirëqenies si përjetimi i tensionit fizik dhe ndikimi negativ në shëndetin e zemrës dhe të tretjes.
Kur ne e lëmë shëndetin tonë mendor të pakontrolluar, stresi mund të vazhdojë të grumbullohet dhe nga ana tjetër, të na shkarkojë energjinë mendore, ta bëjë më të vështirë të bie në gjumë më vonë dhe madje të ndikojë në aftësinë tonë për t’u përqendruar ditën tjetër.

Menaxhimi i stresit dhe mbajtja e një përgjigjeje të shëndetshme ndaj stresit është thelbësore për të siguruar që nivelet tona të kortizolit të mbeten të arsyeshme, në mënyrë që të mund të mbajmë një kokë të pastër, mendime të ngadalta para gjumit dhe të përfundojmë detyrat me lehtësi.

Ndërkohë që metodat për të hequr qafe mund të ndryshojnë nga personi në person, një mënyrë e thjeshtë për të menaxhuar stresin është të gjejmë pushime të vogla gjatë ditës për t’i dhënë mendjes një shans për t’u rikuperuar.
Disa kënaqen me meditimin ose ushtrimet e frymëmarrjes, ndërsa të tjerët mund të shkruajnë në ditar, të vizatojnë apo edhe të ushtrojnë për të hequr çdo zhgënjim.

Nëse gjeni një aktivitet që ju pëlqen, rrini me të dhe madje kombinoni atë me disa suplemente qetësuese si ashwagandha, shafrani ose magnezi për të marrë të gjithë lumturinë kundër stresit që meritoni.
Edhe aktivitetet e vogla si: kalimi i kohës me një kafshë shtëpiake ose një person të dashur dhe gatimi i një vakti mund t’ju ndihmojnë të qetësoni mendimet tuaja dhe të sjellin pak qetësi.

Njohja e qartë dhe shëndeti mendor

Njohja, ose funksioni i përgjithshëm i trurit, mund të përfshijë shumë elementë si fokusi, energjia, kujtesa dhe më shumë.
Njohja e qartë është e nevojshme që ne të kryejmë funksione dhe aktivitete të përditshme, nga marrja e sendeve ushqimore deri te mësimi i aftësive të reja.
Sidoqoftë, nëse jeni zhytur nga stresi ose nuk keni fjetur mirë, mund të jetë e vështirë të qëndroni në rrugën e duhur edhe me detyrat më të thjeshta.

Cilësia e gjumit dhe nivelet e stresit ndikojnë shumë në funksionin e shëndetshëm njohës. Gjatë çdo cikli gjumi, truri ynë mund të rikuperojë dhe të heqë nënproduktet që grumbullohen gjatë ditës, në mënyrë që nesër të ketë një fillim të ri.
Pa 7 orë gjumë, ne nuk jemi në gjendje t’i japim trurit tonë kohë të mjaftueshme për t’u rimbushur, gjë që ndikon në disponimin tonë dhe aftësinë për t’u fokusuar.

Në mënyrë të ngjashme, nivelet e stresit ndikojnë gjithashtu në shëndetin e trurit tonë.
Si një hormon thelbësor i stresit, kortizoli është në të vërtetë i mirë për ne në moderim pasi lëshohet gjatë përgjigjes sonë si një përshtatje evolucionare për të na mbajtur gjallë dhe të përqendruar në rrethana të vështira.

Megjithatë, stresi kronik dhe sasitë e tepërta të kortizolit mund të bëjnë më shumë dëm sesa mirë.
Ky hormon mund të ndikojë negativisht në shumë pjesë të funksionit të trurit që nga përqëndrimi dhe kujtesa deri te të mësuarit e aftësive të reja.

Ndërsa menaxhimi i shëndetshëm i stresit dhe zakonet e gjumit janë mënyra të shkëlqyera për të mbështetur funksionin njohës, ka edhe metoda të tjera për të mbajtur mendjen tuaj të mprehtë me kalimin e kohës, si dhe zakone të shëndetshme për të mbajtur trurin tuaj të funksionojë në mënyrën më të mirë.

Lojërat me fjalë, sudoku dhe enigmat janë një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur avantazhin tuaj mendor. Aktiviteti fizik mund të rrisë rrjedhjen e gjakut në trurin tuaj dhe 7 orë gjumë të qetë është një nga mënyrat më të mira për t’i dhënë vetes kohë për t’u rimbushur.
Kërkoni ushqime që ushqejnë mendjen si brokoli, salmoni dhe madje edhe kafeja dhe kërkoni nootropikë për të ndihmuar me energjinë mendore, kujtesën dhe fokusin.