7 NDIHMAT MË TË MIRA NATYRALE TË GJUMIT

7 ndihmat më të mira natyrale të gjumit
Pavarësisht nëse është duke u ulur para gjumit, duke rënë në gjumë ose duke qëndruar në gjumë, ka një numër të mirë pengesash që mund të pengojnë kur bëhet fjalë për pushim të mjaftueshëm cilësor.
Midis stresorëve të përditshëm që e bëjnë mendjen të vrapojë përpara gjumit, duke u rrotulluar gjatë gjithë natës ose një ritëm i jashtëzakonshëm cirkadian, mund të jetë rraskapitëse të dish se ku të fillosh.

Lajmi i mirë është, në varësi të vështirësive tuaja të gjumit, qëllimeve dhe preferencave personale, ka gjithashtu një mori opsionesh dhe zakonesh të higjienës së gjumit për të zgjedhur që mund të plotësojnë nevojat tuaja specifike. Gjëja më e ndërlikuar është gjetja e mjetit më të mirë natyral të gjumit për ju.

Nëse jeni duke kërkuar për suplementet më të mira për gjumë, ne kemi mbledhur shtatë nga të preferuarat tona personale kur bëhet fjalë për gjumin cilësor dhe të qetë.

Cilat janë ndihmat natyrale të gjumit?
Ndihmat natyrale të gjumit janë ilaçe që mbështesin pushimin që variojnë nga zakonet e gjumit të shëndetshëm deri tek suplementet. Shumica e përbërësve të përdorur në ndihmesat natyrale të gjumit janë zakonisht botanikë, vitamina ose përbërës që gjenden natyrshëm në trup që mund të ndihmojnë në rregullimin e orarit të shëndetshëm të gjumit.

Aty ku medikamentet farmaceutike shpesh mund të shkaktojnë që përdoruesi të përjetojë efekte anësore ose të zhvillojë një varësi, ndihmesat natyrale të gjumit kanë një rrezik shumë më të ulët dhe priren të jenë një qasje e preferuar për shumë nga ata që kërkojnë të përmirësojnë cilësinë e gjumit

Çështjet e zakonshme të gjumit
Idealisht, ne do të binim në gjumë brenda 20 minutave, do të bënim 6-8 orë gjumë të pandërprerë dhe do të zgjoheshim duke u ndjerë energjikë ditën tjetër. Në botën reale, kjo nuk ndodh gjithmonë. Në varësi të shumë faktorëve si stresorët e përditshëm, higjiena e gjumit dhe faktorët që mund të jenë jashtë kontrollit tonë, mund të ketë vend që të lindin probleme kur përpiqemi të flemë.

Disa nga problemet më të zakonshme të gjumit janë:

Nuk bie në gjumë brenda 20 minutave
Pamundësia për të fjetur gjatë gjithë natës
Ndjeheni me energji menjëherë para gjumit
Mendimet e rrahura që ju pengojnë të mbylleni
Gërhitja dhe gjumi i ndërprerë
Dridhje muskulore në siklet
Suplementet më të mira të gjumit
Melatonin
: Hormoni i gjetur në trup që ndihmon në rregullimin e ciklit gjumë-zgjim. Zakonisht e marrë në formën e suplementeve, melatonina mund të ndihmojë në rënien në gjumë, duke riorganizuar ritmin cirkadian dhe duke luftuar jetlag.
Rrënja e valerianës: Një bar që mund të gjendet në forma të shumta si p.sh. tinktura të lëngshme ose kapsula – sanëz është një qasje me bazë bimore që po studiohet për aftësinë e saj për të ndihmuar në përmirësimin e cilësisë së përgjithshme të gjumit. Kjo rrënjë mund të mbështesë periudha më të gjata kohore në gjumë të thellë si dhe t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt.
GABA: Neurotransmetuesi kryesor frenues për sistemin nervor qendror. GABA krijohet në tru dhe mund të ndihmojë në qetësimin e mendjes para gjumit, si dhe t’ju mbajë të mos zgjoheni gjatë gjithë natës. Nëse keni vështirësi me mendimet e tëra kur përpiqeni të bini në gjumë ose të zgjoheni periodikisht, GABA mund të jetë një mjet i mirë. përshtatet.
Magnezi: Mund të rrisë nivelet e GABA për një gjendje më të qetë mendore dhe gjithashtu mund të ndihmojë në qetësimin e muskujve dhe mbështetjen e qarkullimit, veçanërisht kur kombinohet me vitaminën B6. I madh për ata që luftojnë të pushojnë para gjumit ose përballen me shqetësimin në këmbë.
CBD: Ndërsa CBD mund të ndihmojë në promovimin e mirëqenies së përgjithshme dhe qetësimin e ndjenjave të ankthit, kur kombinohet me përbërës të tjerë si melatonin, GABA dhe L-theanine, ky përbërës mund të ndihmojë në mbështetjen e një ndjenje qetësie në mënyrë që të qetësoheni dhe të flini gjatë natës. Studimet janë ende në vazhdim se sa mirë ky suplement mund të ndihmojë me gjumin e përgjithshëm.
Kamomili: Një bimë e lulëzuar që gjendet më shpesh në çajra dhe suplemente. Ky botanik mund të ndihmojë në uljen e vonesës së gjumit (sasia e kohës që duhet për të fjetur) me më shumë se 15 minuta dhe mund të jetë gjithashtu një opsion i mirë për ata mbi moshën 60 vjeç.
Triptofani: Ky aminoacid përdoret për të ndihmuar në prodhimin e melatoninës në trup, ku mund të nxisë gjumin. Trupi nuk e prodhon vetë triptofanin, por mund të gjendet në ushqime të caktuara si gjeli i detit, djathi dhe qumështi, si dhe suplementet. Triptofani mund të ndihmojë në uljen e sasisë së kohës që duhet për të fjetur duke ju bërë të ndiheni të përgjumur. Nëse e gjeni veten të lidhur para gjumit, ky mund të jetë një fillim i mirë.

Mënyra të tjera për të përmirësuar gjumin tuaj
Përveç ndihmave natyrale të gjumit dhe suplementeve për gjumë më të mirë, ju gjithashtu mund të futni zakone të shëndetshme të gjumit dhe higjienë të përmirësuar të gjumit në rutinën tuaj të mirëqenies për t’u siguruar që po pushoni optimal.

Disa zakone të shëndetshme të gjumit që mund të përfshini janë:

Sigurohuni që dhoma juaj të jetë e errët, e freskët dhe e qetë për kushte ideale gjumi
Shkoni në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën kohë gjatë gjithë javës për qëndrueshmëri gjumë-zgjim
Përfshini ushtrimet në ditën tuaj për të ndihmuar në lodhjen e trupit tuaj para gjumit
Shmangni dritën blu të paktën gjysmë ore para gjumit për të parandaluar rritjen e niveleve të kortizolit dhe për të mbajtur trupin tuaj nga shtypja e prodhimit të melatoninës.
Shmangni kafeinën të paktën 6 orë para gjumit për të mos ndier energji.
Bëni diçka qetësuese si leximi i një libri ose pirja e çajit të nxehtë pa kafeinë para gjumit për të qetësuar mendjen.