50 MËNYRA TË PËRDORIMIT TË VAJIT TË KOKOSIT

Ky artikull ju ofron 50 mënyrat më të rekomanduara për shëndetin gjatë përdorimit të vajit të kokosit organik.

Përgatitja e ushqimit

1. Gatimi në temperaturë të lartë – Shumica e vajërave nuk janë të sigurtë për gatim në temperatura të larta ndërkaq vaji i kokosit është një alternativë e shkëlqyer.

2. Në bukë tosti në vend të gjalpës lyeni bukën me vaj kokosi

3. Konsumoni nga një lugë në ditë – Vaji i kokosit është i shijshëm dhe i shëndetshëm, konsumoni nga një lugë çdo mëngjes për ta rregulluar digjestionin.

4. Lëngjet e shtrydhura me fruta dhe perime – Shtojini një lugë vaj kokosi në lëngjet tuaja të preferuara.

5. Fërgoni vezë – Lyejeni tiganin tuaj me vaj kokosi që të krijoni një siperfaqe jo ngjitëse dhe të fergoni vezë të shijshme.

6. Përgatitja e kokoshkave – Vendoseni vajin e kokosit dhe misrin në tigan. Lyjeni fundin e tiganit me vaj kokosi dhe vendoseni një shtresë me misër në fund të tiganit. Tundeni pak tiganin që të siguroheni se të gjitha kokrrat e misrit janë lyer me vaj, pastaj vendoseni tiganin në temperaturë mesatare. Vendoseni kapakun mbi tenxhere por lëreni pak të hapur që avulli të dal. Duhen rreth 5 minuta që kokoshkat të jenë të gatshme.

7. Hudheni mbi kokoshka të gatshme – Në vend të gjalpit, shkrini pak vaj kokosi dhe hedheni mbi kokoshkat tuaja. Pastaj hedhni edhe pak kripë të jodizuar të himalajeve.

8. Patate të pjekura në furrë – Nxejeni furrën tuaj në 400 gradë. Preni patatet në flegra te holla, vendosini në fletë për pjekje dhe lyjeni hollë me vaj kokosi. Pjekini për 15 minuta ose derisa patatet të marrin ngjyrë të lehtë kafe. Për shije shtojuni kripë të jodizuar dhe servojini me salsa të shëndetshme ose lëng.

9. Zëvendësoni vajin ushqimor për pjekje – Herën tjeter kur të prërgatisni ëmbelsirat tuaja të preferuara zëvendësojeni vajin bimorë me vaj kokosi. Miqt tuaj do t’iu lusin tua jipni recetën.

10. Fërgimi në tigan – Herën tjetër kur të fërgoni patate ose pulë përdorni vaj kokosi. Shija është e mrekullueshme dhe përfitimet nga vaji i kokosit janë akoma më të mëdha.

11. Djath në zgarë me vaj kokosi – Herën tjetër kur të përgatisni sanduiq në zgarë nuk do të keni nevojë për gjalpë por do i shtoni vaj kokosi.

12. Kafe me vaj kokosi – Shtoni një lugë vaj kokosi në kafen tuaj dhe do jetë një menyrë e shijshme për ta filluar ditën me një shpërthim energjie.

13. Perime shtëpije – Shtoni vaj kokosi në perimet që i gatuani në shtëpi.

14. Çaj me vaj kokosi – Shtoni nje luge vaj kokosi ne çajin tuaj dhe shijojeni.

15. Shtojcë për sallatat – Recetë e thjeshtë si shtojcë për sallatën tuaj.

16. Theksues për mollëzat tuaja të faqeve – Shtojini pak vaj kokosi në mollëzat tuaja pas grimit.

17. Losion pas rroje – Zbutës dhe lagështues në të njëjtën kohë.

18. Pastrues fytyre – Kombinoni vajin e kokosit me kripë kristalore të himalajeve dhe vendoseni në fytyrë çdo natë.

19. Pastrues trupi – Kombinoni vajin e kokosit me sheqer dhe përdorni si piling,

20. Heqës i grimit – Aplikoni vaj kokosi në fytyrën tuaj me duar të pastërta që të heqni grimin. Përdorni pamuk ose leckë të pastër.

21. Deodorant shtëpie – Ju duhen vetëm disa përbërës tjerë që ti shtoni vajit të kokosit që të përfitoni deodorantin tuaj.

22. Balsam dhe shkëlqyes për buzë – Aplikojeni direkt në buzë.

23. Kujdesi për bebet – Aplikojeni rregullisht mbi prapanicën e bebes për ta permirësuar shëndetin e lëkurës.

24. Lubrifikant Seksual – Miqtë tanë të facebookut betohen për këtë, përdorni direkt si lubrifikant.

25. Hidratohuni gjatë shtatëzanisë – Nënat shtatëzëna e adhurojnë vajin e kokosit për zbutjen e barkut në rritje për të parandaluar strijet.

26. Krem për thithka gjatë gjidhënies – Vaji i kokosit është zgjedhje e popullarizuar për nënat gjidhënëse sepse është produkt natyral dhe pa efekte të dëmshme tek fëmiu.

27. Vaj për masazhe – Vaji i kokosit është zgjedhje e përsosur për masazhe. Jo shumë i yndyrshëm dhe me aromë relaksuese, ju mund ti shtoni disa pika vaj esencial limoni, lavande ose portokalli.

28. Zbutës i lëkurës së trupit – Aplikojeni direkt pas dushit, ushqeni lëkurën natyrshëm.

29. Si krem pas rrezitjes nga dielli– Njomës i shkëlqyer për tu përdorur pas rrezitjes në plazh.

30. Njomës për lëkurë të fytyrës – Pasi ta pastroni fytyrën lyejeni me vaj kokosi duke bërë masazh.

31. Përzijeni me uj kur bëni banjo – Shkrini ¼ e filxhanit dhe shtojini në ujin e prëgatitur për banjo.

32. Vaj për tonifikim të lëkurës – Vendoseni në shishe spreji dhe merreni me vete në plazh. Hidheni si sprej në trup kohë pas kohe që ta mbani lekurën të njomë dhe të hidratuar.

33. Për trajtimin e shputave të thara të këmbëve – Përzijeni me krip dhe përdoreni si pastrues shputash.

34. Pastrues bërrylash – Ndihmon në kurimin e lekurës së tharë në bërrylat tuaj.

Vaji i kokosit për kujdesin ndaj Flokëve

35. Lëreni gjatë tërë natës – Nëqoftëse dëshironi trajtim të plotë të flokëve, vendosni një sasi të vogël të vajit të kokosit në flokë (mundësisht në rrënjë) krihini flokët dhe mbështillni flokët lehtësisht me peshqir para gjumit dhe lajini në mëngjes.

36. Për flokë të shprishura – Përdoreni shumë lehtësisht në rrënjë ose në zonat e kokës me flokë të shprishura.

37. Shkrirës për flokët e ndara në maje- Vendoseni një sasi të vogël në duar dhe shpërndajeni në zonat e e flokëve me maje të ndara.

38. Zvogëlues i shprishjes së flokëve – Vendoseni një sasi të vogël në duar dhe shpërndajeni në zonat e flokëve të shprishura.

Përdorimet tjera të vajit të kokosit

39. Pastë dhëmbësh e bërë në shtëpi – Kombinoni sasi të barabarta te vajit te kokosit dhe sodës bikarboni. Ëmbëlsoni me stevia likuid dhe aromatizoni me vajin tuaj të preferuar si menta, limoni, ekualiptusi.

40. Aroma terapi – Pa marrë parasysh nëse u pëlqen apo jo vaji i kokosit aroma qetësuese e tij është e këndshme për të gjithë ne dhe na ndihmon si qetësues pas një dite të gjatë stresuese në kombinim me vaj esencial të lavandës.

41. Shpejtues i metabolizmit – Është dëshmuar se dy lugë vaj kokosi në ditë e shpejtojnë metabolizmin dhe rregullon digjestionin.

42. Mbështetës i funksionit të tiroideve – Është dëshmuar se konsimimi i rregullt i vajit të kokosit e mbështet funksionimin e shëndetshëm të tiroideve.

43. Dhurues i energjisë – Një lugë vaj kokosi në ditë është më i mirë për energji sesa pijet energjetike me kafeinë.

44. Heqja e vajërave nga goja – Mbani vaj kokosi në gojën tuaj për 10 minuta para se ti pastroni dhëmbët.

45. Ndihmon në largimin e mushkonjave – Shtojini vajin e kokosit, vajëra esenciale si vaj të çajit të drurit dhe citronella dhe aplikojeni në lëkurë.

46. Pastrimi i tiganeve – Pastroni tiganet tuaj që kanë mbledhur yndyrëra për një kohë të gjatë.

47. Përdoreni si lubrifikues për motor të vegjël elektronik të kuzhinës, shembull për ta mbajtur në gjendje të shkëlqyer motorrin e shtrydhësit të frutave.

Vaji i Kokosit për Kafshët Shtëpiake

48. Ushqeni qenin ose macen tuaj –  Vaji i kokosit nuk është vetëm për njerëzit, është gjithashtu burim natyrorë i energjisë edhe për kafshët tuaja shtëpiake.

49. Vendoseni në shputat e macës tuaj – Vendoseni një gjysëm luge vaj kokosi në shputat e macës tuaj që ti mbani ato me shkëlqim.

50. Pastroni dhëmbët e qenit tuaj me të – Kujdesi dental është shumë i rëndësishëm për kafshët shtëpiake, ata e pëlqejnë shumë shijen e tij.