5 ZGJIDHJE NATYRORE PËR TË TRAJTUAR TË FTOHURIT TEK FËMIJËT

Ftohjet janë të pashmangshme në dimër, si tek fëmijët ashtu edhe tek të rriturit, pasi ato janë shumë ngjitëse.
Kjo sëmundje është e pakëndshme pasi shkakton dhimbje koke, dhimbje të fytit, kollë dhe hundë të bllokuar e cila bëhet tepër e ndjeshme si pasojë e fryrjes së vazhdueshme.
Përpara se t’i drejtoheni ilaçeve, është mirë që fillimisht të provoni zgjidhje natyrale të cilat janë po aq efektive. Ndërsa simptomat e ftohjes janë të bezdisshme, ato janë të padëmshme dhe gjithmonë preferohet të shmanget përdorimi i ilaçeve kimike.

Duke ndjekur pesë këshillat tona për të trajtuar ftohjen e fëmijës suaj, do të zbuloni se simptomat zhduken brenda një jave, në të njëjtën kohë sa duhet me trajtimin konvencional alopatik.

SANITIZO SHTËPINË
Dezinfektimi i ajrit në shtëpinë tuaj vlen për të gjithë dhe në çdo kohë të vitit. Ajri i ndotur që nuk zëvendësohet është një terren për bakterie dhe viruse, veçanërisht gjatë dimrit. Prandaj duhet të ventiloni çdo ditë për të rinovuar ajrin. Është gjithashtu e rëndësishme të gjurmoni çdo zonë të lagësht pasi kjo krijon një terren mbarështues për bakteret. Këtu janë disa këshilla të thjeshta për të dezinfektuar ajrin në shtëpinë tuaj.

VAJRA ESENCIALE
Vajrat esencialë të shpërndarë në ajër janë shumë efektivë, përveç që kanë erë shumë të këndshme. Nga zgjedhja e madhe e disponueshme, dy më efikaset janë vaji esencial i eukalipt radiata dhe vaji esencial i livandës. Ky i fundit është kryesisht qetësues dhe nxit gjumin i cili shpesh është i ndërprerë dhe i pakëndshëm kur keni hundë të bllokuar dhe kollë.

Këto dy vajra kanë aktivitet të fuqishëm antiseptik, antibakterial dhe antiviral.
Gjithçka që nevojitet është të hidhni disa pika në një difuzor.

SAPUN I ZI DHE UTHULL E BARDHE
Shmangni produktet kimike sa më shumë që të jetë e mundur pasi ato pushtojnë atmosferën tuaj. Ato dëmtojnë dhe ndikojnë në sistemin tuaj të frymëmarrjes, si dhe sistemin tuaj imunitar, pa e ditur ju këtë.

Përdorni shumë më tepër produkte tradicionale që nuk kanë emanacione të dëmshme. Sapuni i zi dhe uthulla e bardhë mund të përdoren për çdo gjë, janë shumë efektive dhe, qershia mbi tortë, janë produktet më pak të kushtueshme që do të gjeni në dyqane.

KRYE LAJEN E HUNDËS
Simptomat e para të një ftohjeje janë një hundë e bllokuar dhe/ose rrjedhje. Larja e hundës ndihmon në eliminimin e numrit maksimal të mikrobeve dhe për ta bërë këtë, mund të përdorni sprej me ujë deti. I pasur me mikroelemente dhe minerale, stimulon qelizat ciliare të mukozës së hundës, të cilat janë pengesa e parë kundër baktereve dhe viruseve.

Mund të gjeni sprej të pasuruar me squfur. Këto kanë veti anti-inflamatore që riparojnë mukozën e hundës.

Spërkatjet e pasuruara me bakër përdoren për vetitë e tyre anti-infektive. Nëse fëmija juaj ka një hundë të bllokuar keq, mund të gjeni spërkatje hipertonike më efektive.

Gjithmonë kontrolloni moshën minimale pasi disa përmbajnë vajra esencialë eukalipt ose nenexhik në doza që janë shumë të larta për të vegjlit.

Larja e hundës ndihmon në zbutjen e saj si dhe redukton nevojën për fryrjen e hundës e cila tenton të irritojë zonën përreth.

PËRDORNI INHALACIONET
Ndër mjetet e tjera të përdorura për të trajtuar ftohjen e fëmijës suaj, inhalimet rekomandohen për efikasitetin e tyre. Përbërësit e përmendur më sipër gjenden në produktet më efektive, që janë trumza, eukalipti dhe livanda.

Thjesht duhet të ngrohni pak ujë dhe të mbani kokën e fëmijës tuaj mbi të për të marrë frymë në avull, të përzier me përbërësit që zgjidhni. Ju gjithashtu mund të blini një inhalator të llojit që ndihmon në qetësimin e hundës. Kjo është më praktike, veçanërisht për fëmijët, dhe bën të mundur kanalizimin e avullit.

Tabletat për inhalime i gjeni në farmaci ose mund të përdorni vajra esencialë si mente apo ravintsara. Sidoqoftë, shmangni përdorimin e vajrave esencialë tek fëmijët nën moshën gjashtë vjeç.

Avulli vepron duke zgjeruar enët e vogla brenda hundës. Kjo optimizon depërtimin e produktit të përdorur dhe stimulon efektin e tij dekongestant dhe anti-infektiv. Kjo jep lehtësim të menjëhershëm dhe thithja gjithashtu ka një efekt pozitiv në kollën për shkak të aktivit